روستای طرق نگین سبز کوهسرخ
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: محمود کامل طرقی - یکشنبه ۱۱ خرداد ،۱۳٩۳

 

محمد بن عبدالله کاتبی طرقی

 

محمد بن عبدالله کاتبی ترشیزی) نیشابوری) ، شاعر نادره گوی و وارسته نیمه اول قرن نهم هجری میباشد.

وی  زاده  قریه طرق واقع  در بخش کوهسرخ کاشمر فعلی است.  در روزگار اوکاشمر قدیم ( ترشیز) از توابع نیشابور محسوب می شد - لذا کاتبی خود را نیشابوری می داند و می گوید :

همچو عطار از گلستان نیشابورم ولی              خار صحرای نیشابورم من و عطار گل

 

کاتبی در نیمه دوم قرن هشتم هجری به  دنیا آمد و در نیمه اول قرن نهم هجری قمری در گذشت.  ابتدا به نیشابور رفت و نزد سیمی نیشابوری خطاطی  , ادبیات فرا گرفت  و در شاعری و خوش نویسی شهره گشت. به نحوی که برای خود تخلص کاتبی را برگزید. گویند تبحرش در خطاطی به حدی بود که استاد به او رشک برد. او به حرمت استاد راهی هرات گشت. از آن جا راهی استرآباد (گرگان فعلی ) ، گیلان و سپس شروان شد. در آن جا به بارگاه امیر ابراهیم شاه شروانی راه یافت. مدتی بعد راهی تبریز شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: محمود کامل طرقی - یکشنبه ۱۱ خرداد ،۱۳٩۳

این مطلب به قلم آقای محمد رضا بی تقصیر فدافن با عنوان « طرق روستای سرفراز تمام قرون» در شماره 97 دو هفته نامه سرو کاشمر منتشر شد که با اندکی تلخیص آورده شده است:

در لغت نامه دهخدا ذیل واژه «طرق» می خوانیم:«طرق . [ طُ رُ ] (اِخ ) دهی از دهستان تکاب بخش ریوش شهرستان کاشمر، در سه هزارگزی باختر ریوش ، سر راه مالرو عمومی ریوش به بردسکن . کوهستانی و معتدل با 1415 تن سکنه . شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).»

 

در حال حاضر این روستا مرکز دهستان بررود است.هزار و 820 نفر در قالب 578خانوار در این روستا زندگی می کنند.برای دانستن وجه تسمیه آبادی با چند نفر صحبت می کنم.همه می دانیم که این روستا سابقه ای دیرینه دارد.نام و نشان مشاهیر و مفاخر روستا حداقل از قرن هشتم هجری قمری در منابع مختلف دیده می شود.از همان زمان تاکنون از این منطقه با عنوان«طرق» یاد می شود.بسته به نوع تلفظ این نام را معمولاً با فتحه می خوانند ولی در دهخدا این نام با ضمه درج شده است.در این حال باید نام روستا را اشاره ای به واقع شدنش در مسیر چند آبادی بدانیم.به تعبیر دهخدا طرق در سر راه مالرو عمومی ریوش به بردسکن قرار گرفته است.یکی از اهالی معتقد است این نام اشاره به  راه و روش مردم برای زندگی در کوهستان دارد!!

 

در فرهنگ لغت ها برای واژه «طرق» فارغ از فتحه و ضمه و کسره معانی مختلفی نظیر؛ زدن ، کوفتن ، سنگ فال زدن ،برکندن موی ، بول انداختن ستور در آب ایستاده ، فرودآمدن غم کسی را به شب ، پشم ،پنبه و پشم به چوب زدن تا واخیده گردد،به چوب زدن پشم ، به شب آمدن کسی را، آب گشتن اشتر، دام و مانند آن درج شده است.اگر این واژه را تغییر یافته واژه ای دیگر ندانیم،معانی ذکر شده جالب توجه خواهند بود.به نظر نگارنده باید وجه تسمیه آن رادر مسایل مرتبط با آب و زراعت و دامداری جستجو کنیم.در میان معانی فوق چندین معنا به این باور نزدیکند.

 

در هر حال روستای زیبای طرق را باید نگین سبز کوهسرخ این بهشت گمشده خراسان رضوی نام نهیم.


ادامه مطلب ...
نویسنده: محمود کامل طرقی - شنبه ۱٠ خرداد ،۱۳٩۳

علاوه بر محلات مسکونی روستای طرق دارای چنین منطقه و مکان زراعی می باشد که هریک از آنها در موقعیت خاصی نسبت به مقر روستا واقع شده است و نام گذاری آن نیز بی دلیل و حکمت نیست و بطور کلی این نامگذاری در ارتباط با نهرهای آب می باشد که از در گوشه و کنار روستا و برای آبیاری باغات و مزارع به دست اهالی درست شده اند.البته منشا آب تمامی این نهرها یکی بوده و همه این نهرها در اصطلاح محلی از آب کال تغذیه می شوند و تنها تفاوت آنها در موقعیت انشعاب آنها از کال می باشد .لازم به توضیح است که کال اشاره به همان رودخانه معروف ششطراز بوده که سرچشمه آن از شهر ریوش با سرشاخه هایی همچون نابای ،عمارات و شنگی بوده و در طول مسیر از چشمه هایی نیز تغذیه می شود.

مهمترین این مناطق  و نهرها عبارتند از :

1 - سورخبار : که در واقع اولین نهر از طرق محسوب می شود که از سمت راست کال منشعب شده و باغات و مزارعی که از آن مشروب می شود به سورخبار مشهور است.ا

2 - بورغنی : دومین منطقه و دومین نهری می باشد که از سمت چپ کال گرفته شده و به موازات نهر سورخبار هم جهت با کال می باشد.

3 - پی حصار یا پحصار از دیگر مناطق زراعی و سومین نهر در روستای طرق می باشد که به منطقه مسکونی روستا نزدیک تر بوده و در واقع بخشی از مسیر این نهر از داخل روستا عبور می کند.

4 - میان ده و یا در اصطلاح محلی موده نیز در پایین تر از نهر پحصار و با فاصله نسبتا کمی از آن برای آبیاری باغات و مزارعی از روستا ایجاد شده است که به همین نام یعنی موده مشهور می باشد.

5 - خرراه پنجمین نهری است که اصطلاحا از محلی به نام کمر (کوه) قصاب و منتهی الیه منازل مسکونی جنوب روستا به سمت راست کال جاری بوده و کار آبیاری مزارع و باغات این قسمت را برعهده دارد.

6 - قرچه یا قراچه آخرین و به نوعی پایین ترین نهری است که در روستای طرق از رودخانه ششطراز گرفته شده و از آن در آبیاری باغات و مزارع دشت ده استفده می شود.

7 - پی گدار یا همان پیکمر یکی از مهمترین مناطق زراعی روستای طرق محسوب شده که با فاصله دو سه کیلومتری در شمال روستا واقع شده و در سال های اخیر با حفر  با هفت حلقه چاه عمیق نقش بسیار زیادی در تولید محصولات زراعی و باغی و در نتیجه امرار معاش اهالی روستا دارد.در این  مکان علاوه برکشت انواع محصول زراعی همچون گندم ،جو ،یونجه و زعفران در سال های اخیر باغداری نیز رایج شده که بیشتر شامل باغات آلو،بادام ،سیب و غیره می باشد.ضمن اینکه یک منطقه بسیار مهم برای پرورش و چرای گوسفندان دامداران محسوب می شود.لازم به توضیح است که علاوه بر طرق اهالی شهر ریوش و روستاهایی همچون علی آباد،تولاو بطور پراکنده از دیگر روستاهای کوهسرخ در اینجا مالکیت دارند و تعداد چاه های کشاورزی حفرشده به حدود بیست حلقه می رسد. در عکس زیر نمایی از پیکمر را از روی کوه آریا نشان می دهد.

 

نویسنده: محمود کامل طرقی - شنبه ۱٠ خرداد ،۱۳٩۳

این روستا دارای چندین محله مسکونی می باشد که دارای نامهای با مسمایی می باشد که برخی از این محلات بسیار قدیمی و برخی نیز جدید می باشند. وجه تسمیه یا علت نام گذاری این محلات نیاز به مطالعه و تحقیق بیشتری دارد که جا دارد جوانترها ،دانشجویان و علاقمندان به تحقیق و پژوهش به این کار اهتمام ورزند .البته بنده خود نیز به این کار علاقه داشته و امیدوارم در آینده ای نزدیک بتوانم اطلاعات خوبی در این زمینه تهیه کرده و در همین وبلاگ منتشر نمایم.

مهمترین محلات مسکونی طرق عبارتند از :

1 - گودال حمام (گاودل حمموم )

2 - تک حمام ( تک حمموم )

3 - در قلعه

4 - ارگ یا سر ارگ

5 - خیرات

6 - ته خندق

7 - تختگاه

8 - شهرک : این محله طرح توسعه روستا می باشد که اغلب منازل مسکونی آن در کمتر از یک دهه قبل و عمدتا با معماری و مصالح جدید و زیر نظر بنیاد مسکن ساخته شده و در واقع بافت جدید محسوب می شود ، اگر چه در سایر محلات نیز با بازسازی های صورت گرفته نیز می توان این بناهای جدید را مشاهده کرد که چندان با بافت سنتی روستا همخوانی ندارد.

نویسنده: محمود کامل طرقی - جمعه ٩ خرداد ،۱۳٩۳

جغرافیای روستای طرق

نگین سبز کوهسرخ طرق باشد

                                                 به حق در ناز و نعمت غرق باشد

به کیلومتر ز کاشمر سی و هشت است 

                                               زریوش فاصله نیز هفت و هشت است

ز روستاهای پایکوهی است و زیبا 

                                              به تعبیری بود ییلاق اینجا

شمالش کوهی از کوههای آریا

                                              سیاه کوه در جنوبش هست زیبا

طبیعت هست سرسبز و مصفا

                                            هوایی تازه اندر کوچه باغها

برای مطالعه ادامه شعر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


ادامه مطلب ...
نویسنده: پرشین بلاگ - جمعه ٩ خرداد ،۱۳٩۳
بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com
نویسنده: محمود کامل طرقی - جمعه ٩ خرداد ،۱۳٩۳

با سلام ورود شما را به وبلاگ روستای طرق ،نگین سبز کوهسرخ خیرمقدم و خوش آمد می گوییم.

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: