روستای طرق نگین سبز کوهسرخ
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: محمود کامل طرقی - یکشنبه ۱۱ خرداد ،۱۳٩۳

این مطلب به قلم آقای محمد رضا بی تقصیر فدافن با عنوان « طرق روستای سرفراز تمام قرون» در شماره 97 دو هفته نامه سرو کاشمر منتشر شد که با اندکی تلخیص آورده شده است:

در لغت نامه دهخدا ذیل واژه «طرق» می خوانیم:«طرق . [ طُ رُ ] (اِخ ) دهی از دهستان تکاب بخش ریوش شهرستان کاشمر، در سه هزارگزی باختر ریوش ، سر راه مالرو عمومی ریوش به بردسکن . کوهستانی و معتدل با 1415 تن سکنه . شغل اهالی زراعت و راه آن مالرو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).»

 

در حال حاضر این روستا مرکز دهستان بررود است.هزار و 820 نفر در قالب 578خانوار در این روستا زندگی می کنند.برای دانستن وجه تسمیه آبادی با چند نفر صحبت می کنم.همه می دانیم که این روستا سابقه ای دیرینه دارد.نام و نشان مشاهیر و مفاخر روستا حداقل از قرن هشتم هجری قمری در منابع مختلف دیده می شود.از همان زمان تاکنون از این منطقه با عنوان«طرق» یاد می شود.بسته به نوع تلفظ این نام را معمولاً با فتحه می خوانند ولی در دهخدا این نام با ضمه درج شده است.در این حال باید نام روستا را اشاره ای به واقع شدنش در مسیر چند آبادی بدانیم.به تعبیر دهخدا طرق در سر راه مالرو عمومی ریوش به بردسکن قرار گرفته است.یکی از اهالی معتقد است این نام اشاره به  راه و روش مردم برای زندگی در کوهستان دارد!!

 

در فرهنگ لغت ها برای واژه «طرق» فارغ از فتحه و ضمه و کسره معانی مختلفی نظیر؛ زدن ، کوفتن ، سنگ فال زدن ،برکندن موی ، بول انداختن ستور در آب ایستاده ، فرودآمدن غم کسی را به شب ، پشم ،پنبه و پشم به چوب زدن تا واخیده گردد،به چوب زدن پشم ، به شب آمدن کسی را، آب گشتن اشتر، دام و مانند آن درج شده است.اگر این واژه را تغییر یافته واژه ای دیگر ندانیم،معانی ذکر شده جالب توجه خواهند بود.به نظر نگارنده باید وجه تسمیه آن رادر مسایل مرتبط با آب و زراعت و دامداری جستجو کنیم.در میان معانی فوق چندین معنا به این باور نزدیکند.

 

در هر حال روستای زیبای طرق را باید نگین سبز کوهسرخ این بهشت گمشده خراسان رضوی نام نهیم.


به گمانم درکنار تمام مشکلات و مسایل مرئی و نامرئی فراروی بالندگی و پیشرفت کوهسرخ،باید راز توسعه نیافتگی این بخش مستعد به معنای اعم کلام و وجود سلسله مشکلاتی در روستای تاریخی طرق به معنای اخص کلمه را درعدم توجه نیروی انسانی متخصص و متعهد این منطقه به زادگاهشان دانست!!همه می دانیم که کوهسرخ منشاء ظهور صاحب نامان متنفذی در سطح شهرستان و استان و کشور است.این افراد در ادوار مختلف علی رغم تمام توانمندی هایشان از توجه به زادگاهشان ابا داشته اند و یا نتوانسته اند کاری بکنند.

 

در این میان همه می دانیم در چندین نهاد مقتدر و صاحب اثر استان نام و نشان عزیزان کوهسرخی و به ویژه اهالی روستای طرق معروف و رایج است.اینان می توانستند حلال بسیاری از مشکلات منطقه باشند.این نکته ذکر شد تا متذکر شوم که اگر فرهیختگان و نخبگان روستای طرق می خواستند می توانستند با همفکری و همراهی یکدیگر گام های موثری برای عمران روستایشان بردارند.آیا می دانید این روستا از جمله روستاهای مورد علاقه عکاسان و فیلمبرداران است؟این روستا از جمله محدود روستاهای دیار ترشیز است که مناظرش به صورت کارت پستال و پوستر عرضه شده است.دیدنی ها و آداب و رسوم روستا به صورت فیلم در آمده است.با این حال این روستا هنوز آنچنان که باید و شاید معرفی نشده است.

 

آیا می دانید این روستا می تواند به عنوان یک روستای نمونه گردشگری در پیشرفت کوهسرخ و روستاهای اطرافش ایفای نقش کند؟متاسفانه همه در شعار دادن برای پیشرفت روستا با قدرت ابراز وجود می کنند ولی در عمل پا پس می کشند.طرقی های صاحب نام مهاجر یاد گرفته اند که با بهسازی خانه پدری و یا ویلاسازی در نقاط مختلف روستا هرازگاه سری به زادگاهشان بزنند و خستگی در کنند .

«طرق از محدود روستاهای منطقه است که تعزیه به صورت ریشه داری در آن رشد کرده ،به نحوی که تعزیه خوانان روستا به نقاط مختلف استان و کشور برای اجرای تعزیه دعوت می شوند.وجوددو تکیه و یک میدان عاشورا در این روستا بیانگر همدلی اهالی در بزرگداشت یاد و خاطره شهدای کربلاست.در کنار این همه آداب و رسوم و گویش مردم از منظر میراث فرهنگی و جلب گردشگر در کنار اکوتوریسم منطقه و معماری خارق العاده روستا قابل اعتناست.»

متذکر می شویم که طرق می تواند با بزرگداشت مشاهیرش گام های بلندی در راستا معرفی این روستا برای جذب گردشگر بردارد. شمس‏الدین محمد کاتبی طرقی ، عارف، خطاط و شاعر معروف قرن نهم هجری قمری متولد این روستاست.طرق برای بزرگداشت این شخصیت و افرادی مشابه او از میان متاخرین و متقدمین چه کرده است؟

منبع: وبلاگ واژه نویس

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: